In Your Heart Lives A RainbowReferences

Lockhart Elementary
Massapequa, NY  516-308-5400  (Principal- Steve Scarallo)

Setauket Elementary
Setauket, NY  631-689-2699  (Cultural Arts Chairperson- Margaret Sobel)

P.S.21 Elementary
Flushing, NY 516-208-7044  (Michele Menkes)

ABC Learning Center UPK
Little Neck, NY  718-225-8044 (Mayda Artinian)

Bright Beginnings UPK
Whitestone, NY  718-264-3860 (Judy Kellaway)

UPK at Samuel Field Y
Little Neck, NY  718-225-6750 (Iris Shaw)

South Shore Children’s Center
West Islip, NY  631-376-1234  (Helene Tsouprakis)
East Islip, NY  631-581-1234  (AnnMarie LaRosa)

Kiddie Academy
Whitestone, NY  718-747-5555 (Diane Benedetti)
Nesconset, NY   631-724-5437 (Tina Bernocco)

Nassau BOCES at Jerusalem Ave. School
Bellmore, NY 516-608-6300 ext.6327 (Jean Marie Colquhoun)

Variety Learning Center
Syosset, NY  516-921-7171  ext.2127  (Barbara Sawicki)

South Shore Country Day School
Bellmore, NY 516-785-3311 (Chris Vitteridis)

Plainedge Public Library
Massapequa, NY 516-735-4133  (Margaret Gorman)

Wantagh Public Library
Wantagh, NY 516-221-1200  (Michele Vaccarelli)

North Merrick Public Library
N. Merrick, NY 516-378-7474  (Ilene Liebowitz)

South Huntington Library
Huntington, NY 631-549-4411 (Janet Scherer)

Harborfields Library
Greenlawn, NY 631-757-4200  (Patty Moison)

Tutor Time
East Rockaway, NY  516-596-1010  (Susan Viggiano)
Lindenhurst, NY  631-888-1010 (Rochelle DelGiorno)
Levittown, NY  516-579-7100 (Christina Palagonia)
Bay Ridge, NY  718-680-6566 (Kirsty Broadnax)
Manhattan, NY  212-682-8080 (Laura Krichhoff)
Commack, NY  631-543-3800 (Rachelle Pelosi)
Deerpark, NY  631-667-3504 (Diane Solomon)
Baldwin, NY  516-377-3337 (Wendy Greenberg)
West Islip, NY  631-661-4000 (Jenna Mirando)

Girl Scouts of Nassau County
516-236-3235  (Troop Leader- Michelle Zangari)
Brownies and Daisies

Girl Scouts of Suffolk County
631-650-3772 (Troop leader- Dina Delavega)

Ronald McDonald House
E.73rd St.  NY   212-639-0100  (Fordham Murdy)

Stony Brook Educ. & Cultural Center
Stony Brook, NY 631-689-5888  (Jenna Loverro)

Creations Early Learning Center
Sayville, NY  631-567-3207  (Dr. Rosalie Wartenberg)

Tiny Tykes Childcare Center
Lynbrook, NY  516-596-3130  (Linda Rocchio)

Alphabetland Kids Nursery School
Babylon Village, NY  631-422-2223  (Linda Tomlin)

Great Neck Community School
Great  Neck, NY  516-482-5006   (Barbara Breslow)

The Children’s Center
SUNY at Farmingdale, NY  631-420-2125  (Linda Crispi)

Temple Israel Summer Program
Great Neck, NY  516-482-7800  (Sara Shonfeld)

Camp Gan Israel
East Northport, NY  631-656-6240  (Chanie Kramer)

JWOW (Jewish Without Walls)
516-353-9807 (Cheryl Singer)

Rolling River Day Camp
East Rockaway, NY  516-593-2267  (Allison Goodman)

Kids By The Bunch Camp
Syosset, NY  516-921-2550  (Beth Turman)

Park Shore Country Day Camp and School
Dix Hills, NY  631-499-8580  (Alisa Lipton)

Regeneration Camp
Town of Brookhaven  631-451-8029  (Josephine or Jenna)

Bayberry SPG
New Rochelle, NY  914-632-3728  (Catrina Geraci)

Twin Oaks Day Camp
Freeport, NY  516-623-1550  (Cheryl or Jenni)

Portledge School
Locust Valley, NY  516-750-3104  (Melissa Worth)

Carosel Day School
Hicksville, NY  516-938-1137  (Cathy Cordaro)

St. Peter’s By the Sea Episcopal Day School
Bayshore, NY  631-666-0908  (Ginny Agola)

Miss Midgie’s Preschool
West Babylon, NY  631-321-1008  (Midge Leavey)

Women’s Guild
First Presbyterian of New Hyde Park, NY  516-328-0174  (Doris Gulotta)

Little Red Train
Hempstead, NY  516-483-8460  (Jo Pollizatto)

Early Discovery Center
Ronkonkoma, NY  631-585-2020  (Patti Grasso)